Strona główna arrow Aktualności arrow Ośw. Microsoft w sprawie fałszywych wersji oprogramowania, które pojawiły się na polskim rynku
Ośw. Microsoft w sprawie fałszywych wersji oprogramowania, które pojawiły się na polskim rynku
14.09.2007.
OŚWIADCZENIE

Szanowni Państwo,

Piractwo fonograficzne i komputerowe jest w Polsce zjawiskiem powszechnym, pocieszający jest jednak fakt, że coraz mniej akceptowanym przez opinię publiczną. W tej zmianie postaw konsumenckich pomagają między innymi konsekwentne działania producentów, między innymi firmy Microsoft, które mają na celu edukację użytkowników w zakresie zagrożeń, jakie niesie z sobą korzystanie z pirackich wersji oprogramowania. Elementem strategii Genuine Software Initiative – promowania oryginalnych produktów, jest również oferowanie ich w specjalnych wersjach legalizacyjnych, na bardzo korzystnych warunkach cenowych. Jednak pomimo obserwowanych zmian trendu na rynku ludzie, którzy próbują wzbogacić się na nielegalnym kopiowaniu oprogramowania nie wycofują się z tego procederu. W ciągu kilku ostatnich miesięcy pojawiły się na polskim rynku fałszywe produkty Microsoft, do złudzenia przypominające ich oryginalne wersje. Są wśród nich m.in. systemy operacyjne Windows XP w wersji OEM (Original Equipment Manufacturer), przeznaczone do sprzedaży z nowymi komputerami PC, w tym pakiety dedykowane dla konkretnych marek komputerów, takich jak Dell i Fujitsu Siemens, a także fałszywe pakiety biurowe Microsoft Office oraz system operacyjny Windows 98 SE. Produkty te są trudnymi do odróżnienia podróbkami prawdziwego oprogramowania Microsoft, a na największe ryzyko ich zakupu narażone są osoby kupujące oprogramowanie za pośrednictwem aukcji internetowych.

W związku z lawinowym wzrostem zainteresowania Usługą Identyfikacji Produktu (http://www.microsoft.com/poland/piratnie/pid/default.mspx) Microsoft Sp. z o.o. informuje, że Usługa Identyfikacji Produktu dotyczy wyłącznie podrobionych produktów Microsoft, nie obejmuje natomiast systemów operacyjnych dedykowanych dla określonych producentów komputerów, np. Dell , Fujitsu Siemens, Optimus.

Pakiety z systemami dedykowanymi dla określonych marek komputerów zazwyczaj zawierają trzy elementy: CD-ROM, Certyfikat Autentyczności (COA) oraz Instrukcję Użytkownika, a informacja o przypisaniu oprogramowania do poszczególnych marek sprzętu komputerowego powinna znajdować się na każdym z nich. Dodatkowo, dedykowane systemy nie mogą być uruchamiane na innych komputerach i po zainstalowaniu na nich nie działają. Certyfikat Autentyczności powinien być przyklejony do Instrukcji Użytkownika i nie może nosić śladów zużycia lub odklejania. Jeżeli Certyfikat znajduje się na kawałku folii lub papieru, może to świadczyć o jego powtórnym użyciu. Więcej informacji na ten temat można znaleźć pod adresem: http://www.microsoft.com/resources/howtotell/default.aspx?displaylang=pl.

Należy pamiętać również, że klucz produktu widniejący na Certyfikacie może być użyty do instalacji systemu operacyjnego wyłącznie na jednym komputerze. Powtórne użycie tego samego klucza spowoduje zablokowanie możliwości korzystania z programu „Dodatki do Oryginalnego Systemu Windows” (Windows Genuine Advantage), który umożliwia bezpłatny dostęp do wielu atrakcyjnych ofert i programów. W przypadku nabycia używanego produktu OEM, nabywca również powinien liczyć się z utratą możliwości korzystania z programu Windows Genuine Advantage. Co więcej, konsekwencją ponownego użycia klucza jest także pojawienie się komunikatu z informacją, że system jest nielegalną kopią, a użytkownik prawdopodobnie padł ofiarą piractwa komputerowego.

Produkty w wersji OEM (Original Equipment Manufacturer) przeznaczone są do sprzedaży z nowymi komputerami PC. Zakup takiej wersji bez komputera powoduje utratę prawa do uzyskiwania wsparcia technicznego ze strony firmy Microsoft. Produkty w wersji OEM (Original Equipment Manufacturer) przeznaczone są do sprzedaży z nowymi komputerami PC. W przypadku nabycia używanego produktu OEM w celu instalacji na innym komputerze nabywca powinien liczyć się z utratą możliwości korzystania z bezpłatnego pobierania programów w ramach programu Windows Genuine Advantage oraz z pojawieniem się komunikatu, iż używana kopia systemu jest nielegalna.

Receptą na uniknięcie opisanych wyżej problemów jest zakup oprogramowania u rekomendowanych partnerów Microsoft. Ich oferty i adresy dostępne są między innymi na stronach:

• dla klientów biznesowych http://www.microsoft.com/poland/msp/jak_kupic/default.mspx,

• dla użytkowników domowych http://legalnywindows.pl/.

Z poważaniem, Krzysztof Janiszewski Microsoft Sp. z o.o., Ochrona Własności Intelektualnej Bartłomiej Danek Microsoft Sp. z o.o., Rzecznik Prasowy

***

UWAGA O PRAWIE AUTORSKIM. Copyright © 2003 Microsoft Corporation, One Microsoft Way, Redmond, Washington 98052-6399 USA. Wszelkie prawa zastrzeżone.

ZNAKI TOWAROWE. Microsoft, Windows, Windows NT, MSN, The Microsoft Network, Home Essentials, HomeAdvisor, Sidewalk, Expedia, Encarta, Bookshelf, PowerPoint, BackOffice, Outlook, FrontPage, Computing Central, MapPoint, CarPoint, Hotmail, WebTV, Advisor FYI, ZoneMatch, ZoneMessage i/lub inne wymienione tutaj produkty firmy Microsoft są znakami towarowymi lub zastrzeżonymi znakami towarowymi firmy Microsoft. Wymienione nazwy istniejących firm i produktów mogą być znakami towarowymi należącymi do odpowiednich właścicieli.

Źródło: www.microsoft.com/poland - informacja prasowa

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »